Ενεργοί Γονείς- Ενεργοί Μαθητές- Ενεργό Σχολείο

Ανακοινώσεις

Nέες δράσεις για μαθητές ΣΤ' Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, στων οποίων τη χορηγία επικοινωνίας συμμετέχει η κ. Αραμπατζόγλου Αργυρώ, καθηγήτρια Αγγλικών στο σχολείο μας,  μέσω της κοινότητάς μου, Fun Attikids (www.facebook.com/funattikidspage).

Η δράση εικαστικών δημιουργιών αφορά παιδιά Γυμνασίου - Λυκείου και καταληκτική προθεσμία υποβολής έργων είναι αυτή η Παρασκευή 13/5/2015. Τα έργα θα τα παραλάβει η ίδια, την Παρασκευή από το σχολείο.

Η δράση εφηβικών αφηγήσεων αφορά παιδιά ΣΤ΄ Δημοτικού και όλου του Γυμνασίου και θα γίνει Σάββατο 25 και Κυριακή 26/4/2015 (μετά τις διακοπές του Πάσχα). Πρέπει, όμως, μέχρι 15/3/2015 να έχουμε τα ονόματα των παιδιών - αφηγητών για τη δράση.

Κείμενα των δράσεων:
ΕΦΗΒΟΙ ΑΦΗΓΗΤΕΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ για τα βιβλία "Ο ΗΡΩΑΣ ΜΕ ΤΑ ΦΤΕΡΩΤΑ ΣΑΝΔΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΜΟΛΥΒΙ" και "Ο ΜΕΛΕΝΙΟΣ, ΤΟ ΑΗΔΟΝΙ ΚΑΙ Ο ΤΥΦΛΟΣ ΠΟΝΤΙΚΟΣ"

Το Fun Attikids απευθύνει πρόσκληση σε παιδιά ΣΤ' Δημοτικού και Α', Β', Γ' Γυμνασίου για να συμμετέχουν ως αναγνώστες - αφηγητές στο φεστιβάλ αφηγήσεων που θα πραγματοποιηθεί από τις εκδόσεις "Όστρια"!

Το φεστιβάλ έχει προγραμματιστεί να διαρκέσει από τις 20 ως και τις 30 Απριλίου, 4 - 6 μ.μ., αλλά οι έφηβοι που θα αναγνώσουν αποσπάσματα των δύο παραπάνω βιβλίων θα πρέπει να μπορούν να συμμετέχουν το Σάββατο 25 ή την Κυριακή 26/4/2015 (το πρώτο Σαββατοκύριακο μετά τις διακοπές του Πάσχα), 12 - 1 το μεσημέρι, στον χώρο των εκδόσεων "Όστρια", Τζωρτζ 20, πλατεία Κάνιγγος.

Συγκεκριμένα για τις αναγνώσεις - αφηγήσεις χρειάζονται:

- 2 παιδιά για το βιβλίο "Ο Μελένιος, το αηδόνι και ο τυφλός ποντικός" του Μάκη Ρουσομάνη για το Σάββατο 25/4/2015

- 5 παιδιά για την ιστορία "Ο ήρωας με τα φτερωτά σανδάλια" από το βιβλίο "Ο ήρωας με τα φτερωτά σανδάλια και το μαγικό μολύβι" της Εύας Πετροπούλου - Λιανού για την Κυριακή 26/4/2015

- 5 παιδιά για την ιστορία "Στη χώρα του μαγικού μολυβιού" από το βιβλίο "Ο ήρωας με τα φτερωτά σανδάλια και το μαγικό μολύβι" της Εύας Πετροπούλου - Λιανού για την Κυριακή 26/4/2015

Οι αναγνώσεις - αφηγήσεις θα γίνουν είτε με συνοδεία μουσικής είτε με δραματοποίηση από ηθοποιούς της υπόθεσης των βιβλίων, αλλά τα παιδιά δεν χρειάζεται να κάνουν συγκεκριμένες πρόβες για να συμμετέχουν ούτε να έχουν αποστηθίσει τα κομμάτια της ανάγνωσής τους. Αρκεί να μπορούν να προετοιμάσουν με την ησυχία τους τα αποσπάσματα των βιβλίων που θα διαβάσουν, τα οποία θα σας στείλουμε εμείς ηλεκτρονικά σε email.

Όλο το φεστιβάλ διοργανώνεται εθελοντικά, με ελεύθερη είσοδο για όποιον επιθυμεί να το παρακολουθήσει, και δεν υπάρχει κόστος συμμετοχής για κανέναν.

Αν πιστεύετε, λοιπόν, ότι έχετε παιδιά που θα ήθελαν να συμμετέχουν ως έφηβοι αναγνώστες - αφηγητές, στείλτε μας ένα email στο funattikids@yahoo.gr ή ένα μήνυμα στη σελίδα για περισσότερες λεπτομέρειες. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στις δηλώσεις συμμετοχής.

Ωράριο συνάντησης γονέων με τους καθηγητές

Γνωστοποιήθηκε το πρόγραμμα με τις ώρες που δέχονται οι καθηγητές για ενημέρωση των γονέων. Έχει ως εξής:

Τρίτη

• Ώρα 10:55-11:40 Ψαρρά Σ.(καλλιτεχνικά) ΠΕ08

Τετάρτη

• Ώρα 9:05-9:50 Τσαρούχας Ν. ΠΕ03
  • Ώρα 10:00 -10:45 Βεργάκη Μαρία ΠΕ02
  • Ώρα 10:55 -11:40 Πατσιάδου Μ. ΠΕ02 / Κουσκουνέλου Β. ΠΕ02 / Πασπαράκης Κ. ΠΕ02 /Αντωνίου Ζ. ΠΕ02/ Τουράκη Κ. ΠΕ07/  Νούτσου Ε. ΠΕ01/ Αραμπατζόγλου Α. ΠΕ06 /Μουχτούρη Αλεξία ΠΕ04
  • Ώρα 11:50 -12:35 Παπαζιάν Μαριλένα ΠΕ03/ Χριστοδουλοπούλου Σ. ΠΕ02/  Πούλιος Γ. ΠΕ04 / Κασσάρα Γ. ΠΕ06/
  • Ώρα 12:40 - 13:25 Καραπέτρος Π. ΠΕ04

Πέμπτη

• Ώρα 10:00 -10:45 Γεωργιλέ Β. ΠΕ05 / Μπότση Δήμητρα (Νομικός)
    Παρασκευή
  • Ώρα 10:00- 10:45  Σιούντρη Σοφία / Θεοτοκάτος Ν.
  • Ώρα 10:55-11:40  Ιωάννου Ι. ΠΕ11 / Ροντογιάννη Λιάνα ΠΕ05/ Τραντάς Μ. ΠΕ19/ Σταματόπουλος Δημ. (Τεχνολογία)
  • Ώρα 11:50- 12:35  Χρονοπούλου Αρ. ΠΕ15/ Παπαθεοδώρου Μ. ΠΕ16.

Πρόγραμμα Εορτασμού της 25ης Μαρτίου 1821

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ 2014.doc

Πρόγραμμα Σχολικής εορτής της 28ης Οκτωβρίου 1940

Ημέρα: 25 Οκτώβρη

Έναρξη γιορτής 9:00 π.μ.

Πρόγραμμα γιορτής για την επέτειο του 1940.doc

Στολές παρέλασης
Παρακαλούνται όσοι γονείς έχουν στολή παρέλασης από το Γυμνάσιο Ν.Ψυχικού που δεν χρειάζονται, να τη δώσουν στην υπεύθυνη γυμνάστρια του Γυμνασίου, κα Ιωάννου.

1η Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Γονέων
Πραγματοποιήθηκε η 1η Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Γονέων, με απαρτία των μελών-γονέων.
Έγινε απολογισμός των δράσεων της περσινής χρονιάς και σχεδιασμός πρωτοβουλιών για τη χρονιά που διανύουμε. Υπήρξε ουσιαστικό ενδιαφέρον για το έργο του Συλλόγου, διατυπώθηκαν χρήσιμες ιδέες και δημιουργήθηκαν ομάδες εθελοντισμού από αρκετά μέλη. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε όσους γονείς έλαβαν μέρος και ελπίζουμε να γίνουν παράδειγμα προς μίμηση και για άλλους γονείς που θέλουν να στηρίξουν το Σύλλογο στο έργο που έχει αναλάβει μετά από τη δική σας ψήφο.
Ενημερώθηκε και ο Σύλλογος Διδασκόντων εγγράφως για τα θέματα που συζητήθηκαν στη συνέλευση.