Ενεργοί Γονείς- Ενεργοί Μαθητές- Ενεργό Σχολείο

Σχετικά με μας

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων αποτελεί σύλλογο εθελοντισμού.

ΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

1. Η προβολή των προβλημάτων του σχολείου και ο συντονισμός των γονέων για την επίλυσή τους.

2. Η ανάπτυξη, ο εκσυγχρονισμός και η δημοκρατική ανάπτυξη της παιδείας.

3. Η βελτίωση των όρων φοίτησης και διαβίωσης των μαθητών.

4. Η συμπαράσταση στους μαθητές για την ανάπτυξη της πρωτοβουλίας της άμιλλας για μάθηση και εργασία.

ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

1. Τακτικά μέλη του συλλόγου είναι οι γονείς και κηδεμόνες όλων των μαθητών που φοιτούν στο σχολείο.

2. Κάθε μέλος υποχρεούται να καταβάλει την ετήσια συνδρομή του (10€).

3. Μέλος του Συλλόγου διαγράφεται με απόφαση της Γ.Σ., όταν παραβαίνει το καταστατικό και με ενέργειές του

αντιδρά στην επίτευξη των στόχων του Συλλόγου.

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

1. Το Δ.Σ. εκλέγεται με μυστική ψηφοφορία κάθε 2 χρόνια από τη Γενική Συνέλευση στην οποία μετέχουν τουλάχιστον το 1/3 των ταμειακά εντάξει γονέων.

2. Δικαίωμα ψήφου στη Γενική Συνέλευση έχουν και οι δύο γονείς κάθε μαθητή.

3. Η θητεία μέλους του Δ.Σ. λήγει αυτοδίκαια με την αποχώρηση του παιδιού από το σχολείο.

ΠΟΡΟΙ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Οι ετήσιες συνδρομές των μελών και οι προαιρετικές εισφορές των μελών.

Τι κρύβει το βίντεο που έσπασε το ίντερνετ με πάνω από 1 εκ. προβολές;

Δύο σκελετοί αγκαλιάζονται, φιλιούνται, χορεύουν ενώ οι άνθρωποι τους κοιτούν και χαμογελούν. Η αγάπη δεν έχει όρους. Η αγάπη υπερνικά τα πάντα.